astrochamp

Astro Merdeka Champions

In Astro Merdeka Team, Results by datmoLeave a Comment

 

Chesskidz Next Generation (Men A) emerged champion of the Astro Merdeka Team Rapid held over 2 days.

They won 7 rounds and drew 2 including their final round to finish undisputed champion.

Team ranking (taken from http://chess-results.com/tnr145098.aspx?lan=1&art=0&wi=821 )

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3
1 3 Chesskidz Next Generation (Men A) 9 7 2 0 16 25.5 0
2 9 KL ChessKids 9 6 3 0 15 27.0 0
3 64 Cahaya Timur 9 6 2 1 14 27.5 0
4 7 Jakarta B 9 7 0 2 14 27.0 0
5 11 Gammon 9 6 2 1 14 26.0 0
6 13 IPC Pelindo II 9 6 2 1 14 25.5 0
7 12 INCAN 9 7 0 2 14 24.0 0
8 1 MAESTRO 9 6 2 1 14 23.5 0
9 16 Jakarta C 9 5 3 1 13 25.5 0
10 15 De Chosen Ones 9 6 1 2 13 25.5 0
11 8 Jakarta A 9 6 1 2 13 25.0 0
12 5 Johor International Open-M 9 6 1 2 13 25.0 0
13 17 Jakarta D 9 6 1 2 13 25.0 0
14 2 Calamba City, PHI 9 6 1 2 13 24.5 0
15 6 Pelangi Nusantara 9 6 0 3 12 24.5 0
16 24 Penang CLOBA (STATE)-M 9 6 0 3 12 24.5 0
17 28 Sarawak Extended (STATE)-M 9 6 0 3 12 24.0 0
18 43 Chung Ling High School (SCH, U16) 9 6 0 3 12 24.0 0
19 37 Penang (U16) Team (STATE)-M 9 6 0 3 12 23.5 0
20 22 Sabah Gambit-M 9 6 0 3 12 23.0 0
21 10 Penang State Team (STATE)-M 9 6 0 3 12 22.5 0
22 26 Johor State-M 9 6 0 3 12 22.5 0
23 18 Seahorse KSRP Team -M 9 6 0 3 12 22.0 0
24 14 Marfori Philippines 9 5 1 3 11 23.5 0
25 4 Intchess Asia 9 5 1 3 11 23.0 0
26 21 MIKROSKIL AND FRIENDS 9 5 1 3 11 21.0 0
27 30 Chesskidz Gladiators (U16 A) 9 5 1 3 11 20.5 0
28 20 LION & TIGERS 9 4 3 2 11 20.5 0
29 56 Trolls (KU12) 9 5 1 3 11 20.5 0
30 23 Klang Valley 9 5 1 3 11 20.0 0
31 19 Pasukan Catur PeBT SelangorKU-M 9 5 1 3 11 17.5 0
32 27 Terengganu (State)-M 9 5 0 4 10 22.5 0
33 25 Check Me Now-M 9 4 2 3 10 22.0 0
34 47 #KLNL (State / U16) 9 4 2 3 10 21.5 0
35 39 IJM S2 Juniors (U16)-M 9 5 0 4 10 21.5 0
36 35 Engko Memang Terer-M 9 5 0 4 10 21.5 0
37 48 Johor State Juniors-M 9 5 0 4 10 21.5 0
38 44 MBSSKL (SCH, U16)-M 9 5 0 4 10 21.0 0
39 45 Chesskidz Hiten Mitsurugi (U12 A) 9 4 2 3 10 21.0 0
40 29 Die Hard 10 -sunway (IPT)-M 9 4 2 3 10 21.0 0
41 38 Penang Chess Warriors (Penang)-M 9 5 0 4 10 20.5 0
42 50 Penang Girls Team (G, U16)-M 9 5 0 4 10 20.5 0
43 53 Chesskidz Cadets (U16 B) 9 5 0 4 10 20.5 0
44 49 Polgar Dragons (U16)-M 9 5 0 4 10 20.5 0
45 31 KPM-M 9 5 0 4 10 20.0 0
46 33 IJM S2 Seniors-M 9 5 0 4 10 20.0 0
47 40 AD HOC 9 4 2 3 10 19.5 0
48 46 Marcus Chess (U12)-M 9 5 0 4 10 19.5 0
49 36 Penang Cloba 80 (STATE)-M 9 5 0 4 10 18.5 0
50 54 Chess Friends (U12)-M 9 5 0 4 10 18.5 0
51 62 JM Bena 9 4 2 3 10 18.0 0
52 34 CBD Spawn 9 5 0 4 10 17.5 0
53 51 Kids for Chess Independence (U16)-M 9 5 0 4 10 17.0 0
54 52 Peng San-M 9 4 2 3 10 17.0 0
55 75 JKNT Johor 1 (U16-STATE)) 9 4 1 4 9 20.5 0
56 55 Kids for Chess Freedom-M 9 3 3 3 9 20.0 0
57 63 Chung Ling Y (U16) 9 4 1 4 9 19.5 2
58 86 JKNT Johor 2 (U12-STATE) 9 4 1 4 9 19.5 0
59 42 Chesskidz Guardianns (Men B) 9 3 3 3 9 19.0 0
60 58 Stingray KSRP Team-M 9 3 3 3 9 19.0 0
61 32 Swordfish KSRP Team-M 9 3 3 3 9 17.5 2
62 60 MBSSKL Jr (SCH, U16)-M 9 4 1 4 9 17.5 0
63 90 St Paul Juniors (SCH)-M 9 3 3 3 9 17.0 1
64 106 Chesskidz Troopers (U12 B) 9 4 1 4 9 17.0 1
65 105 Chesskidz Rangers (U12 D) 9 4 1 4 9 13.0 0
66 70 Golden Dragons (U16) 9 4 0 5 8 19.0 0
67 78 International Medical University (IPT) 9 4 0 5 8 19.0 0
68 89 Penang Free School (SCH)-M 9 3 2 4 8 18.0 0
69 66 Jonathan’s Gladiators (U16)-M 9 4 0 5 8 17.5 0
70 59 Perak Junior (U16-STATE)-M 9 3 2 4 8 17.5 0
71 81 JKNT Johor 3 (U16-STATE) 9 3 2 4 8 17.5 0
72 67 Chung Ling Z (U16) 9 3 2 4 8 17.0 0
73 41 Shah Alam Gambitans-M 9 3 2 4 8 16.5 0
74 74 Nusa Mahkota Junior (U12)-M 9 4 0 5 8 16.0 2
75 103 SJK(C) Kepong 2 Girls (U12-G-SCH)-M 9 4 0 5 8 16.0 0
76 61 Young Guns (U12) 9 4 0 5 8 15.5 0
77 72 SK Seksyen 9 (SCH, U12)-M 9 3 2 4 8 15.5 0
78 65 SKBJ Diamond (SCH-U12)-M 9 3 2 4 8 15.5 0
79 57 The Mixup-M 9 4 0 5 8 15.5 0
80 76 Shinazwan Candidates-M 9 3 2 4 8 15.5 0
81 111 Chesskidz Fighters (U12 C) 9 2 4 3 8 14.5 0
82 83 PCA Girls (GIRLS, U12)-M 9 4 0 5 8 14.0 0
83 69 UPNM Gladiators B (IPT-LADY) 9 3 1 5 7 17.0 0
84 113 Polgar Rangers (U16)-M 9 3 1 5 7 16.5 0
85 88 UPNM Gladiators A (GOV-IPT) 9 2 3 4 7 16.0 0
86 99 Kids for Chess Davidson A (SCH, U12)-M 9 3 1 5 7 16.0 0
87 73 SKBJ Crystal (SCH-U12)-M 9 2 3 4 7 15.0 0
88 85 Kwang Hwa Chess Juniors (U12B)-M 9 3 1 5 7 14.5 0
89 68 Kids for Chess Cheras A (U16)-M 9 3 1 5 7 14.0 0
90 84 Polgar Tigers (U12)-M 9 2 3 4 7 14.0 0
91 71 SJK(C) Kepong 2 Boys(U12-SCH)-M 9 3 1 5 7 14.0 0
92 93 Kids for Chess Cheras D (U12)-M 9 3 1 5 7 13.5 0
93 82 Chess Hobby (FAMILY) 9 3 1 5 7 13.0 0
94 91 Polgar Wizards (U12)-M 9 3 1 5 7 13.0 0
95 97 Chung Ling X (U16) 9 3 1 5 7 12.5 0
96 116 Penang Chess Kids (U12)-M 9 2 3 4 7 12.0 0
97 77 Polgar Raiders (U12)-M 9 3 1 5 7 11.5 0
98 100 Polgar Magnificient (G, U12)-M 9 2 2 5 6 14.5 0
99 101 Kids for Chess Omega (U16)-M 9 3 0 6 6 14.0 0
100 87 Polgar Knights (U12)-M 9 3 0 6 6 12.5 0
101 112 UPNM Warriors A (GOV-IPT) 9 2 2 5 6 12.5 0
102 102 Kids for Chess Taylor’s (SCH, U16)-M 9 2 2 5 6 12.0 0
103 118 Kids for Chess Cheras B (U12)-M 9 3 0 6 6 12.0 0
104 80 www.ichess.com (FAMILY) 9 3 0 6 6 11.5 0
105 79 Polgar Fighters (U12)-M 9 3 0 6 6 10.5 0
106 115 Polgar Stormriders (U12)-M 9 3 0 6 6 9.5 0
107 92 Polgar Voyagers (U12)-M 9 2 1 6 5 12.5 0
108 94 Kids for Chess Girls (G, U12)-M 9 2 1 6 5 12.0 1
109 109 Polgar Hunters (U12)-M 9 1 3 5 5 12.0 1
110 107 Johor BP Girl Team (G, U12-STATE)-M 9 2 1 6 5 11.0 0
111 108 Polgar Red Warriors (U12)-M 9 2 1 6 5 11.0 0
112 110 Polgar Stars (G, U12)-M 9 2 1 6 5 9.0 0
113 114 Kids for Chess Cheras C (U12)-M 9 2 0 7 4 11.5 0
114 104 Polgar Angels (G-U12)-M 9 1 2 6 4 11.0 0
115 96 Kids for Chess Davidson B (SCH, U12)-M 9 2 0 7 4 10.0 0
116 95 UPNM Warriors B (IPT-LADY) 9 1 1 7 3 9.5 0
117 98 Kids for Chess 123 (U12)-M 9 0 2 7 2 9.0 1
118 117 Kids for Chess Cheras E (U12)-M 9 0 2 7 2 9.0 1

How Chesskidz Next Generation (Men A) fared round by round:-

Board Pairings

Round 1
Bo. 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 62   JM Bena Rtg 4 : 0
3.1 GM Gonzales, Jayson 2405 Lau, Tze Thong 1503 1 – 0
3.2 Grafil, Franz Robert 2073 James, Wang Kee Leong 1409 1 – 0
3.3 Causo, Deniel 2368 Lim, Poh Teck 1412 1 – 0
3.4 Reyes, Leonard Raymond 2126 Amir, Kaisan Hamzah 1415 1 – 0
Round 2
Bo. 30   Chesskidz Gladiators (U16 A) Rtg 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 1 : 3
3.1 Samantila, Daryl Unix 1830 GM Gonzales, Jayson 2405 1 – 0
3.2 Kow, Jonathan 1661 Grafil, Franz Robert 2073 0 – 1
3.3 Ng, Wee Hong Brendan 1817 Causo, Deniel 2368 0 – 1
3.4 Jacutina, John Merill 1946 Reyes, Leonard Raymond 2126 0 – 1
Round 3
Bo. 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 17   Jakarta D Rtg 3 : 1
3.1 GM Gonzales, Jayson 2405 FM Mahmud, Syarif 2244 1 – 0
3.2 Grafil, Franz Robert 2073 Priasmoro, Novendra 2239 0 – 1
3.3 Causo, Deniel 2368 WFM Fisabilillah, Ummi 2027 1 – 0
3.4 Reyes, Leonard Raymond 2126 Legowo, Parahita Millyena 0 1 – 0
Round 4
Bo. 11   Gammon Rtg 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 2 : 2
2.1 Abelgas, Roel 2209 GM Gonzales, Jayson 2405 ½ – ½
2.2 Dela Cruz, Noel 2323 Grafil, Franz Robert 2073 1 – 0
2.3 Dungca, Ryan 2201 FM Mariano, Nelson Iii 2268 0 – 1
2.4 Bagamasbad, Efren 2182 Reyes, Leonard Raymond 2126 ½ – ½
Round 5
Bo. 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 19   Pasukan Catur PeBT SelangorKU-M Rtg 4 : 0
3.1 Grafil, Franz Robert 2073 Zulkipli, Zaidan 2092 1 – 0
3.2 FM Mariano, Nelson Iii 2268 Azhar, Muhd Syakir Shazmeer 2000 1 – 0
3.3 Causo, Deniel 2368 Sabri, Mohd Saprin 2093 1 – 0
3.4 Reyes, Leonard Raymond 2126 Zakaria, Mohd Fairin 2104 1 – 0
Round 6
Bo. 5   Johor International Open-M Rtg 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 1½:2½
2.1 IM Mok, Tze-Meng 2367 Grafil, Franz Robert 2073 ½ – ½
2.2 FM Chan, Nicholas 2378 FM Mariano, Nelson Iii 2268 1 – 0
2.3 Chan, Marcus 2224 Causo, Deniel 2368 0 – 1
2.4 Cheah, Cheok Fung 2000 Reyes, Leonard Raymond 2126 0 – 1
Round 7
Bo. 6   Pelangi Nusantara Rtg 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 1½:2½
1.1 IM Farid, Firman Syah 2359 Grafil, Franz Robert 2073 ½ – ½
1.2 FM Ali, Muhammad Lutfi 2388 FM Mariano, Nelson Iii 2268 0 – 1
1.3 Priguna, Gerald Pramoedya 1921 Causo, Deniel 2368 0 – 1
1.4 WIM Sihite, Chelsie Monica Ignesia 2298 Reyes, Leonard Raymond 2126 1 – 0
Round 8
Bo. 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 2   Calamba City, PHI Rtg 2½:1½
1.1 Grafil, Franz Robert 2073 IM Senador, Emmanuel 2409 0 – 1
1.2 FM Mariano, Nelson Iii 2268 IM Yap, Kim Steven 2396 ½ – ½
1.3 Causo, Deniel 2368 Gatus, Edmundo 2282 1 – 0
1.4 Reyes, Leonard Raymond 2126 Gonzales, Ireneo 1731 1 – 0
Round 9
Bo. 3   Chesskidz Next Generation (Men A) Rtg 9   KL ChessKids Rtg 2 : 2
1.1 GM Gonzales, Jayson 2405 GM Laylo, Darwin 2524 ½ – ½
1.2 Grafil, Franz Robert 2073 Palma , Michael Angelo 1820 ½ – ½
1.3 FM Mariano, Nelson Iii 2268 FM Udani, Ian 2346 ½ – ½
1.4 Reyes, Leonard Raymond 2126 Castellano, Christopher 2249 ½ – ½

 

datmoAstro Merdeka Champions

Leave a Comment