Indonesian team wins ASTRO Merdeka Rapid Open Team Chess Championship 2019

PT. PELABUHAN TANJUNG PRIOK CHESS CLUB A from Indonesia wins this year’s ASTRO Merdeka Rapid Open Team Chess Championship. There are 73 teams in total taking part in this year’s team championship.

The team consists of

  • IM Priasmoro Novendra
  • IM Cuhendi Sean Winshand
  • FM Rahman Masruri
  • FM Pasaribu Ivan Maxmillian Putra

Besides the challenge trophy the team takes home RM 4,000 as prize money for their efforts.

EIGHT TIMES ATE (picture above) consisting of three Philipinos and a Malaysian took back the cash prize of RM3,000 for finishing 2nd place.

KLCHESSKIDS TEAM 1 comprising an all Philipino team took RM2,000 as third prize.

 

 

ACA RED LIONS finished 4th place taking home RM 1,000 as prize money.

 

Best Malaysian Team.

2nd best Malaysian Team

Full results:

Rk. Team Games + = TB1 TB2
1 PT. PELABUHAN TANJUNG PRIOK CHESS CLUB A 9 7 1 1 15 26.5
2 EIGHT TIMES ATE 9 7 1 1 15 23.5
3 KLCHESSKIDS TEAM 1 9 7 0 2 14 28
4 ACA RED LIONS 9 7 0 2 14 25.5
5 KLCHESSKIDS MARFORI 9 7 0 2 14 23.5
6 JAWA TIMUR 9 6 1 2 13 24.5
7 PEBT SELANGOR (Msia) 9 6 1 2 13 24.5
8 INTCHESS ASIA 9 6 1 2 13 23
9 PAMA CHESS CLUB 9 6 0 3 12 24
10 PT. PELABUHAN TANJUNG PRIOK CHESS CLUB B 9 6 0 3 12 24
11 PT. PELABUHAN TANJUNG PRIOK WOMAN 9 6 0 3 12 22
12 THE ODISSSEY 9 6 0 3 12 20.5
13 BRAINBOX CHESS SELANGOR ELITE TEAM (Msia 9 5 1 3 11 23.5
14 ACA LONE RANGER & D SOARING FALCONS 9 5 1 3 11 22.5
15 KLCHESSKIDS TEAM 2 (IPT) 9 5 1 3 11 22.5
16 ASTRO LADIES (Msia/Ladies) 9 5 1 3 11 22
17 UITM SELANGOR LIONS (Msia/State/IPT) 9 4 3 2 11 22
18 ACA HEAVY BOMBERS 9 5 1 3 11 21.5
19 *NPC INDONESIA* 9 4 3 2 11 21.5
20 CUMS TEAM (Ladies) 9 5 1 3 11 21
21 SARAWAK (Msia/State) 9 5 1 3 11 19.5
22 JOHOR LAMA (Msia/State) 9 5 1 3 11 19
23 ACA RED WARRIORS 9 5 1 3 11 18.5
24 KEDAH CHESS (Msia/State) 9 5 1 3 11 18
25 KL TEAM (Msia/State) 9 4 2 3 10 23
26 PENANG U16 (Msia/State/U16) 9 5 0 4 10 21.5
27 CLOBA Y (Msia/State) 9 4 2 3 10 21.5
28 SNOOPY ENDGAME (Msia) 9 4 2 3 10 21
29 PENANG (Msia/State) 9 4 2 3 10 19
30 SPARTAN MINING 9 5 0 4 10 19
31 ACA LADY PIRATES (Ladies) 9 5 0 4 10 19
32 ACA GROWLING TIGERS (U16) 9 4 2 3 10 19
33 KSRP SEAHORSE 9 4 1 4 9 20
34 TEAM UNDEFINED (Msia/IPT) 9 4 1 4 9 19
35 PLAY FOR FUN 9 4 1 4 9 18.5
36 PAWN PASSERS 9 4 1 4 9 18.5
37 SARAWAK B (Msia/State) 9 4 1 4 9 18
38 THE OPPOSITION (Msia/IPT) 9 4 1 4 9 18
39 KAMIKAZE 9 4 1 4 9 17.5
40 OH NO WE GG DY 9 4 1 4 9 17
41 MAKSAK JOHOR (Msia/State/Gov) 9 3 3 3 9 17
42 KLANG VALLEY KIWIS TEAM 2 9 4 1 4 9 14.5
43 KLANG VALLEY KIWIS TEAM 1 9 4 0 5 8 17.5
44 ACA DADDY’S TEAM 9 3 2 4 8 16.5
45 YOUNG OLD FREES 9 4 0 5 8 15.5
46 PENANG LADIES (Msia/State/Ladies) 9 4 0 5 8 15.5
47 JOHOR GOLDEN KNIGHT (Msia/State) 9 3 2 4 8 15
48 KNIGHTS REUNITED (Msia/U16) 9 4 0 5 8 12.5
49 BAAHUBALIS (U16) 9 3 1 5 7 18.5
50 BRAINBOX CHESS ACADEMY JUNIOR TEAM ALL S 9 2 3 4 7 16.5
51 PLASTIC BAG (Msia/U16) 9 3 1 5 7 16
52 CAP KUNCI KNIGHTS 9 1 5 3 7 16
53 KSRP STINGRAY 9 2 3 4 7 15.5
54 THE MSP KINGHTS (U16) 9 3 1 5 7 15
55 CLOBA S (Msia/State/Veteran) 9 3 1 5 7 15
56 MBSSKL (Msia/State/U16/School) 9 3 1 5 7 15
57 TIGERKHAI (Msia/IPT) 9 2 3 4 7 14.5
58 JOHOR CHESS FIGHTERS (Msia/State) 8 1 3 4 7 14
59 QQQ (Msia/Family) 9 3 1 5 7 13.5
60 PAMA CHESS CLUB 2 8 1 3 4 7 13
61 SARAWAK C (Msia/State) 9 3 1 5 7 12
62 ACA BLUE EAGLES (U16) 9 2 2 5 6 15.5
63 RAPID KNIGHTS (Msia) 9 2 2 5 6 15.5
64 WISEPAWN 9 3 0 6 6 14
65 PUNCAK LANGAT ELITE (Msia/U16) 9 2 2 5 6 14
66 KMK TEAM A (IPT) 9 0 6 3 6 13.5
67 KLCHESSKIDS GIRLS 9 2 2 5 6 12.5
68 THE KNIGHTINGALES 2.0 (Msia/U16/Ladies/S 9 2 2 5 6 9.5
69 SACRIFICIAL PAWN 8 0 3 5 5 13
70 KLCHESSKIDS JUNIOR (U16) 8 1 1 6 5 10
71 ROOK SHIELDS (School) 9 1 2 6 4 10.5
72 HAPPY KNIGHTS (Msia) 8 0 0 8 2 4.5
73 @BELANGS (Family) 5 0 0 5 0 1.5

Taken from: http://chess-results.com/tnr461901.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES

Pictures of the rest of the prize winners:

10th place – PT. PELABUHAN TANJUNG PRIOK WOMAN (RM 500 – medals)